FTC: rozchod s Googlem, facebook se snaží obnovit konkurenci

V Evropě a, čím dál častěji, také ve Spojených Státech narůstá idea v politických a regulačních kruzích, že je třeba daleko dramatičtějších a přísnějších prostředků, které jsou potřebné pro zabývání se koncentrací moci mezi technologickými giganty. V úterní odpoledne, vedoucí Komise pro federální obchod Spojených Států uvedl snad poprvé, že rozchod a rozdělení společností by bylo na místě.
 
Rozdělení je potencionální řešení.
 
Tohle je nápad, který hned několik evropských komisařů navrhlo před několika lety, avšak jen pár z nich je bralo vážněji než jako pouhou vyjednávací pozici. Stanovisko od Federální komise pro obchod a předsedy Joe Simonse je však poněkud odlišné.
 
Simons uvedl pro Bloomberg, že rozdělení společností by mohlo být „tou správnou nápravou“, která by mohla obnovit konkurenci, byť si není úplně jistý v tom zkusit něco takového, pakliže to nebude absolutně nutné. Právě nyní Komise pro federální obchod a Ministerstvo spravedlnosti jsou zapojeny v širokém hodnocení operací a podnikatelského počínání společnosti Google, Facebooku, Apple a Amazonu.
 
Oddělení Waze a Instagramu.
 
Specificky by šlo Komisi pro federální obchod hlavně o „zrušení akvizic“ jako například se stalo Waze (spadající pod Google), Whatsapp, Instagram (Facebook) a další. Někteří totiž mají pocit, že to, že Facebook přidává jeho vliv do Whatsapp a Instagramu, je součástí snah o učinění regulátorům daleko obtížnější jakékoliv oddělování.
 
Odlišně od tohoto stanoviska, včerejší ráno více než dvacet evropských webových stránek vyhledávající práci poslalo společný dopis Evropské Komisi, jako předpověď formálním stížnostem. Argumentují tím, že vlastní odpovědní okénko společnosti ve vyhledávání poškozuje konkurenci a škodí jejich provozu a ziskům. Tato kritika byla také využita hned několika průmyslovými konkurenty, v segmentech, které se rozkládají od nakupování až po místní vyhledávání a cestování.
 
Pokuty měly minimální dopad.
 
Evropská Komise uvalila pokutu společnosti Google na více než devět miliard dolarů hned ve třech oddělených antimonopolních případech od roku 2017. Facebook byl nedávno pokutován pěti miliardami dolarů za porušení zásah soukromí a bezpečnosti dat Komisi pro federální obchod. Avšak i tyto masivní pokuty měly malý či žádný dopad na obě dvě společnosti a trh je setřásl jako nic.
 
Avšak v Evropě je nucen Google učinit hned několik různých změn v jeho operačních praktikách. Například Google bude muset brzy nabízet uživatelům operačního systému Android v Evropské Unii volbu internetových vyhledávačů, když si budou nastavovat nový telefon. Avšak toto řešení se ukázalo být jako kontroverzní, neboť jak ukázala náprava u nakupovacích srovnávačů, nic z toho nefunguje tak, jak by mělo, už před dvěma lety.
 
Google popřel, že by jakékoliv jeho činy byly poškozující nebo protikonkurenční a odvolal se proti rozhodnutí a pokutám Evropské komise. Společnost uvádí, že její inovace jsou jenom prospěšné pro zákazníky, což je určitě přesné. Avšak jak Evropané, tak američtí regulátoři hledají daleko širší dopad na trh produktů a aktivit společnosti.
 
Proč by nás to mělo zajímat.
 
Někdy v pozdních měsících roku 2012 Komise pro federální obchod uvedla, že neexistuje dostatek důkazů, které by prokázaly „vyhledávací monopol“, kdy Google upřednostňoval jeho vlastní prostředky a majetek oproti jeho konkurentům.  Evropa ale zašla dál a chytila se vlajky antimonopolní a zahájila hned několik vyšetřování, jejichž výsledkem bylo uvalení pokut a penalizací.
 
Nyní se politické klima ve Spojených Státech opět změnilo a je tu daleko širší shoda jak mezi demokraty, i mezi republikány, že je třeba nové kolo vyšetřování a drobnohledu nad velkými technologickými společnostmi. Tyto vyšetřování právě nyní probíhají.
 
Donedávna tu byl nedostatek filosofické shody mezi evropskými a americkými regulátory. Nyní to vypadá, že se objevuje daleko širší soulad, který by mohl znamenat silnější regulační akce. Avšak minimálně se rétorika okolo potenciálních náprav zase rozšířila.